Impetigo contagiosa

Impetigo contagiosa je zarazno, kontagiozno, bakterijsko površinsko oboljenje kože. Uzročnici oboljenja su Streptoccocus beta-haemolyticus grupa A i Staphylococcus aureus.

Kako se manifestuje oboljenje?

Impetigo streptokokne etiologije se javlja pretežno kod dece i predstavlja jednu od najčešćih infektivnih dermatoza u tom uzrastu. Oboljenje se sreće u toplijim mesecima, a promene obično  nastaju na mestu povrde ili ujeda insekta. Lokalizuju se najčešće na licu i ekstremitetima    ali mogu biti zahvaćene i druge regije kože.U početku nastaje zagnojeni mehurić na crvenoj osnovi koji se brzo sasušuje u krastu medno-žute boje. Kod težih slučajeva uvećane su limfne žlezde, a kao komplikacija može se javiti akutni glomerulonefritis. Impetigo stafilokokne etiologije (Impetigo bullosa) se javlja u svim uzrastima. Na neizmenjenoj koži se pojavljuju bule (plikovi) čiji je sadržaj u početku bistar, a kasnije zagnojen. Posle prskanja bule se sasušuju u mrke kraste. Opšte stanje nije poremećeno. Regionalne limfne žlezde su retko uvećane.

Kako se dijagnostikuje oboljenje?

Dijagnoza se postavlja na osnovu kliničke slike. Može se uraditi bakteriološka kultura sa antibiogramom

Kako se leči oboljenje?

Lokalna terapija: pranje obolelh površina (voda, sapun), sa skidanjem krasta, ispiranje blagim rastvorom hipermangana, aplikacija antiseptičnih boja (Sol. Eosini aq. 2%) i antibiotskih masti Sistemski antibiotici (amoksicilin, eritromicin, cefalosporini) se daju  kod raširenih promena.
×

Kontaktirajte nas.