Keloid
Keloid je benigni (dobroćudni) tumor kože. Javlja se kod oba pola, nešto češće žena između 20. i 30. godine života. Retko se sreće kod dece i starijih osoba.Kako nastaje keloid?
Keloid nastaje na mestu povrede (oprativne rane, opekotine, vakcinacije, akne, boginje, pirsing), usled povišene aktivnosti fibroblasta, kada suprotno običnim ožiljcima, reparacija tkiva prelazi granice oštećenja kože i širi se u okolinu. Može nastati i spontano, bez prethodne traume. Smatra se da u njegovom nastanku važnu ulogu ima genetski faktor.Kako se manifestuje?
Keloidi se najčešće javljaju na grudima, ramenima, ušnim školjkama i obrazima, a ređe na drugim delovima tela. Prva promena je crveni, čvrst, čvorić praćen svrabom koji se javlja 3-4 meseca posle povrede i postepeno se se širi. Evolucija je duga, traje mesecima, a kada se završi, keloid postaje pigmentovan, čvrst, glatke površine, valjkastog izgleda. Subjektivni simptomi isčezavaju. Keloidi uglavnom prave estetske smetnje. U retkim slučajevima, mogu da zahvate značajan deo kože i da kompromituju određene pokrete.Kako se leči keloid?
Lečenje keloida je teško i predstavlja terapijski izazov, jer postoji mogućnost njegovog ponovnog javljanja nakon uklanjanja, kada ožiljno tkivo opet počne da raste i ponekad bude još veće nego prethodno. Postoji više terapijskih modaliteta: krioterapija, intralezionalne injekcije kortikosteroida, laserski tretman, hirurški zahvat. Izbor metode zavisi od veličine keloida i efekta eventualnih ranijh tretmana. Ako osoba zna da kod nje postoji sklonost za pojavu keloida, trebalo bi da izbegava pirsinge, nepotrebne operacije ili tetovaže.Posetite stranicu i saznajte više o uklanjanju ožiljaka, strija i keloida.